Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Zrýchlený presun
Zrýchlený presun

Zrýchlený presun Kochal som sa okolím. Pekné slnečné počasie, ktoré čiastočne roztápalo sneh aj ľad. Z veží na Makovici…

Toto si chcem prečítať
Cez Veterník
Cez Veterník

Cez Veterník Ak si sa poriadne zapozeral na jeden z posledných obrázkov v predchádzajúcom článku už iste tušíš, že hamaku som zavesil…  [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Galmus, Poráč a Suchinec

Lákala ma planina Galmus. Už dlho. Tak som si povedal, že to napravím. Ako východiskový bod som si vybral Krompachy.

Krompachy, Kovohuty  Na planine Galmus

Zo stanice viedla k „Ústredná orientácia Krompachy“ turistická značka. Prečo by som sa jej mal držať? Veď pôjdem skratkou, (ďalšia z tzv. „Igorových skratiek“) krížom cez lúku a skrátim si cestu. To bol pôvodný zámer. Vyšiel som na lúku a sledoval som vyjazdené koľaje, ktoré ma priviedli k zatvorenej bráne nejakej záhrady. No nič skúsim v druhom rohu. Ani ten druhý roh nebol priechodný. Nakoniec som šiel na okraj lúky, kde končili domy a až tam som sa dostal na hlavnú cestu.

Na planine Galmus bolo horúco  Výhľad na juh z planiny Galmus

Dobre to začína, pomyslel som si. Ešte som bol plný síl a očakávaní, tak mi to veľmi nevadilo. Nakoniec tých skratiek oproti pôvodnému plánu bolo trocha viac, no nepredbiehajme.

Hore na planinu

V Krompachoch som si chcel doplniť tekutiny, ale nejako sa mi do cesty nepostavila ani krčma, ba ani potraviny. Bol tam jeden diskont, kvôli, ktorému sa mi nechcelo prechádzať cez križovatku na dvakrát. Prešiel som Slovinský potok a namieril som to medzi garáže.

Táborisko na planine Galmus  Ďalšie táborisko na planine Galmus

Idem dobre? Pre istotou som si to skontroloval na mape. Idem. Na konci garáží bol priechod do lesa a do kopca. Tak som začal stúpať na planinu Galmus.

Horúco na planine

Bolo horúco, počítal som s tým a preto som vláčil v batohu, v hydrovaku asi 2 litre vody. Na planinu som vyšiel, bola to taká parková krajina, stromy a lúky.

Slnko pieklo, čím ďalej, tým viac. Intenzívne som myslel na svoje lýtka, ktoré už cítili silu slnka. Na prvom vhodnom mieste, provizórnom ohnisku, som si dal dole batoh a vytiahol opaľovací krém a poriadne som sa namazal. Na počudovanie to malo dvojaký účinok. Chránilo mi to pokožku pred slnkom a pred bodavým hmyzomChránilo pred bodavým hmyzom

Neďaleko rozcestníka Pod skalou, planina Galmus  Veľká lúka,planina Galmus

Minul som rozcestník Pod skalou a pokračoval som ďalej po modrej značke k chate Galmus, kde mala byť voda. Prešiel som krásnu lúku Za dzirou, kde už bola pokosená tráva a stočené seno do bielych valcovitých balov. Trocha to kazilo fotogenickosť lúky. Nedalo sa s tým nič robiť.

na lúkach sa ukázalo, že dnes bude naozaj horúco a to bolo len pol jedenástej. Na konci lúky som vyšiel miernym stúpaním do lesa a teplota razom klesla o 5º C.

Strebrenica

Prechádzal som blízko Strebrenice, tak mi to už nedalo a zišiel som dole k prameňu. Zobral som len foťák a fľašu. Upravený prameň, z ktorého tiekla chladivá lahodná voda. Vypil som asi 1,5 litra vody a pofotil som prístrešok, ktorý bol pri prameni.

Prístrešok pri prameni Strebrenice, planina Galmus  Senník, neďaleko chaty Galmus

Vyšiel som k batohu, ktorý som predtým pohodil neďaleko turistickej značky. Povedal som si, že pôjdem dole ešte raz. Veľmi sa mi nechcelo, no zabudol som krytku na objektív. Samozrejme bol tam, kde som ho položil.

Smer chata Galmus

Odtiaľto to už na chatu Galmus nie je ďaleko. Minul som jeden senník a už sa mi začínala chata Galmus črtať v pozadí. Poľovnícka chata Galmus nie je veľká, ale pri nej je priestranný prístrešok aj so sedením. A voda!

  Prameň Strebrenica, planina Galmus  Strebrenica, prameň, planina Galmus  Vynímajúci s ihličnan, planina Galmus

Pod prístreškom som si pokecal s turistkou, ktorá telefonicky vybavovala pracovné záležitosti. Teda signál tu je. Posedel som, znova som vypil trocha vody (1,5 l) a zjedol jednu orieškovú tyčinku.

Práve, keď som sa zberal preč, tak prišiel jej parťák. Ja som sa vydal po modrej značke smer Nad Sejkovou. Pôvodný plán bol prejsť až do Poráča a potom dolinou do Sloviniek a po zelenej hore k Pod skalou. Plányjedna vec a realita druhá.

Zmena plánu a trasy

Plán to bol dobrý, no chcel som vidieť aj niečo z Poráčskej doliny a lákala ma vyhliadka z Červenej skaly. preto som opustil turistickú značku, prešiel som Veľkú lúku a po lesných cestách som sa blížil k vyhliadke na Červenej skale. Minul ma jeden cyklista, ktorý už mal niečo odžité, na bicykli, ktorý sa do dnešnej doby veľmi nehodil. Šlo mu to celkom ľahko.

Poľovnícka chata Galmus  Ďalší senník, neďaleko chaty Galmus

Vyhliadka Červená skala

Neľutoval som, že som zmenil trasu. Vyhliadka bola nádherná a počasie mi prialo. Výhľad do Poráčškej doliny bol naozaj prekrásny. Pod sebou som videl ruch miestnych, sem tam sa ozval štekot psa a neodmysliteľné kvílenie cirkulárky.

Odpočinul som si, zjedol som ovsenú tyčinku a rozmýšľal som ako ďalej. Vrátiť sa späť na značku? To je ďaleko. A potom po značke dole do doliny? No to je ešte ďalej.

Prístrešok pri ceste, planina Galmus  Ihličnan na planine Galmus  Schádzam dole Poráčskou dolinou

Zhora som videl zárez v skalách a na mape bol v tom záreze zakreslený potok. Našťastie presne na hranici chránenej oblasti. Tak som sa vrátil na lesnú cestu a dúfal som, že popri potoku zídem dole do doliny.

Schádzanie do Poráčskej doliny

V potoku voda nebola, preto sa šlo dobre. Na jednom mieste som potreboval prekonať skalný zráz, ktorý som úspešne zvládol. Šiel som opatrne, aby som si nespôsobil nejaké zranenie.

Veľká lúka na planine Galmus  Výhľad z Červenej skaly, Poráčška dolina

Cestu dole som úspešne zvládol, no stálo ma to dosť síl. Niekedy je cesta hore menej namáhavá ako cesta dole. Zišiel som medzi domčeky v doline. Zbadal som na jednom dvore vyvedený prameň, tak som sa pristavil a znova som vypil moju štandardnú dávku vody. Zajedol s orieškovou tyčinkou.

Panoráma Poráčskej doliny z Červenej skaly

Bolo už okolo štvrť na štyri a mňa čakala ešte cesta do Sloviniek a potom hore k Tatarkovmu krížu a k Svinskej jame, kde mala byť voda. Teda ešte takých 10-15 km. To by som asi už nedal.

Znova skratka a náhradná trasa. Čo tak si to skrátiť? Teda ďalšia skratka, po žltej hore na Suchinec a odtiaľ k Pod Skalou, potom do Lacimberskej doliny a hore k Svinskej jame. Super vymyslené!

Schádzam dole do Poráčskej doliny  Schádzam skalami dole do Poráčskej doliny  V ústí zárezu dole v Poráčskej doline

Ďalšia skratka

Jasné idem skratkou! Cestou som prehodil pár slov s miestnymi, ktorý si veselo popíjali a vegetili na terase chatky. Ja som bol unavený a šľapal som Poráčskou dolinou.

Prameň na dvore v Poráčskej doline  Červená skala z Poráčskej doliny

Došiel som k značke Pod Suchincom a vybral som sa po žltej smerom hore. Zo začiatku to nebolo ani také strašné. To prišlo až s prvým prudkým stúpaním. Bol som uťahaný.

Pomaly som sa blížil k Suchincu a vo mne dozrievalo presvedčenie, že dnes ostanem na Suchinci, kde bola voda a aj prístrešok. Videl som elektrický oplotok. Opatrne, veľmi opatrne som ho prekročil, aby som sa ho nedotkol. Nechcel som dopadnúť ako farár Otík vo filme Slunce, seno a jahody. Nevedel som, či je pod prúdom, no riskovať som to nechcel.

Lopúchy v Poráčskej doline  Zhluk skál, pri výstupe na Suchinec

Vyšiel som hore a už z diaľky som počul, že prístrešok nebude pre mňa. Pastieri si pritiahli dve jednoosové maringotky a v okolí nechali troch psov, ktoré ma zavetrili už z diaľky.

Suchinec

Zašiel som k značke, kde sa žltá pripájala na zelenú. Na provizórnej lavičke som si dal dole batoh a šiel popozerať okolie. Psi pri každom mojom pohybe dávali hlasno najavo, že tam nemám čo robiť. Nakoniec som s nimi uzatvoril prímerie. Ja som sa k nim nepribližoval a oni boli ako‑tak ticho.

Slon, ktorý vyrástol zo stromu, Suchinec  Bacha! Opatrne, elektrika medzi nohami, Suchinec

Prameň som našiel, napájal válovy, no tiekol veľmi slabo. Výdatnosť bola 0,75 l za 3 minúty. Pre mňa to stačilo. Asi preto tu neboli žiadne ovce, či kravy.

Prameň na Suchinci  Maringotky pastierov na Suchinci

Tak vodu mám a už som bol rozhodnutý, že tu ostávam. Ešte som si našiel miestečko, kde som si zavesil hamaku a všetko bolo ako má byť.

Prípravy na noc

Urobil som si bivak, natiahol hamaku, dal si spodné zapletenie, natiahol celtu nad seba a šiel si nabrať vodu. Nabral som si plný hyrdrovak, teda cca 3 litre a echo, ktoré má objem 0,75 l.

Bivak na Suchinci, hamaka, spodné zateplenie, celta  Zlatá hodinka na Suchinci

Cestou som si nazbieral mätu, z ktorej som si chcel uvariť čaj. Všetko šlo ako po masle. Čaj som si uvaril, zjedol som si doma pripravené obložené žemle. Urobil som pár fotiek západu slnka a vybral som sa do hajan.

Akú som mal noc? Boli psi ticho? Vyšli fotky západu slnka? Nič ma nerušilo? To až v ďalšom pokračovaní.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.